Product no.: HEI-23166
EAN: 4002940231663
In stock: 57
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Efficient LED Recessed Panel SELESTO
The LED Recessed Panel SELESTO from Heitronic is an efficient lighting solution for any room. With a power of 12W and a brightness of 1100lm, it provides pleasant lighting. The panel features a clip-on system that makes installation easy and quick.
Individual Color Temperature
Various Dimming Options
Modern Design in White / Matte
High Quality and Longevity
Colour:
white
Glass color:
mat
Dimension:
Ø∕ H: 16,4∕ 4,3 cm
visible part-Ø∕ H: 16,4∕ 1,5 cm
Material:
aluminium
plastic
Weight:
0,26 kg
Product type:
panel spot
Lamp shape:
round
Bulbs in delivery:
yes
Accessories:
driver - included in delivery
light colour switch - included in delivery
decorative ring - not included in delivery
fall protection - included in delivery
clip springs - included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Field of application:
ceiling
Operating voltage:
230 V~
Dimmable:
yes
Dimmability:
trailing edge, leading edge, TRIAC
Power frequency:
50 Hz
Power consumption:
12 W
Emitting angle:
116 °
LED can be replaced :
no
Bulb type:
LED
Lamps/bulbs:
112x Epistar SMD LED
Light colour:
warm white to cool white
Light emission:
diffuse
Light flux:
800 lm
Colour temperature:
3000 / 4000 / 6000 K
Average life span of a bulb in hours:
35000 h
Colour rendering index:
80 Ra
1B
Fitting depth:
2,8 cm
Fitting opening circle :
12,5 cm
Plug type:
clamping connection
Mounting:
recessed mounting
Protection class:
2
IP-protection class:
IP20
Additional information:
Installation diameter with variable clip springs individually adjustable from 55 to 125 mm.
With steel holding wire as anti-fall protection during installation.
With matt light emission surface and magnetic frame.
Good color rendering, long service life.
Ready for direct connection to 230V AC voltage. No transformer needed.