downlight SMD-68-230V-ROUND swivelling, built-in version IP20, traffic black dimmable
Deko-Light
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Deko-Light downlight SMD-68-230V-ROUND swivelling, built-in version IP20, traffic black dimmable
Efficient and Durable LED Renovation Downlight
Practical Swivel Function for Flexible Light Direction
Simple and Secure Installation for Standard Drill Holes
The recessed luminaire is specially designed for easy renovation and new installation in standardized 68 mm drill holes. Installation is uncomplicated thanks to firmly installed spring clips that ensure secure fastening. The flat design with an installation depth of only 4.13 cm allows seamless integration into ceilings. Connection is made via a practical terminal connection with an internal, dimmable LED driver for 230 V AC.
Dimmable and Energy-Saving with High Color Rendering
Robust Design and Versatile Applications
Colour:
traffic black
RAL color value:
9017
Dimension:
Ø∕ H: 8,5∕ 4,38 cm
Material:
plastic
Weight:
0.11 kg
Product type:
downlight
Bulbs in delivery:
yes
Accessories:
driver - included in delivery
dimmer - not included in delivery
Application area:
suitable for indoor use
Field of application:
ceiling
Operating voltage:
220-240 V~
Dimmable:
yes
Dimmability:
trailing edge,leading edge
Power frequency:
50/60 Hz
Power consumption:
6,5 W
Emitting angle:
45 °
LED can be replaced :
no
Voltage:
Clamp
Light colour:
neutral white
Light emission:
symmetriccal
Beam direction:
swivelling
Light flux:
550 lm
Light intensity:
298 cd
Colour temperature:
4000 K
Average life span of a bulb in hours:
30000 h
Switching cycles:
15000
Colour rendering index:
>80 Ra
1B
Fitting depth:
4,13 cm
Fitting opening circle :
6,8 cm
Plug type:
clamping connection
Mounting:
recessed mounting
Protection class:
2
IP-protection class:
IP20
Additional information:
Color consistency: 6 SDCM
ambient temperature:
-5 … +40 °C